  • VJ1808Y102JXPAT5Z
VJ1808Y102JXPAT5Z
advertisement
Manufacturer No:
VJ1808Y102JXPAT5Z
HK JDW NO:
877-VJ1808Y102JXPAT5Z
Datasheet:
VJ1808Y102JXPAT5Z
Description:
VJ HVArc Guard™ 1000pF Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.180Lx0.080W 4.57mmx2.03mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 1808 (4520 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
VJ1808Y102JXPAT5Z
    Select All
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Height
    1.7mm
  • Length
    4.57mm
  • Width
    2.03mm
  • Thickness (Max)
    0.067 1.70mm
  • Thickness
    1.7018mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
    1808 (4520 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Series
    VJ HVArc Guard™
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    0.180Lx0.080W 4.57mmx2.03mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    High Voltage
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    1000pF
  • Voltage - Rated DC
    250V