  • VJ1808A102KXGAT
VJ1808A102KXGAT
advertisement
Manufacturer No:
VJ1808A102KXGAT
Manufacturer:
Vishay Vitramon
HK JDW NO:
877-VJ1808A102KXGAT
Package:
1808 (4520 Metric)
Datasheet:
VJ1808A102KXGAT
Description:
VJ 1000pF 1000V 1kV Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.180Lx0.080W 4.57mmx2.03mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 1808 (4520 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
VJ1808A102KXGAT
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    1808 (4520 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    VJ
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.180Lx0.080W 4.57mmx2.03mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    1000V 1kV
  • Capacitance
    1000pF
  • Voltage - Rated DC
    1kV
  • Depth
    2.03mm
  • Dielectric
    C0G
  • Length
    4.5mm
  • Thickness (Max)
    0.086 2.18mm