  • VJ1210Y474KBAAT4X
VJ1210Y474KBAAT4X
advertisement
Manufacturer No:
VJ1210Y474KBAAT4X
HK JDW NO:
877-VJ1210Y474KBAAT4X
Datasheet:
VJ1210Y474KBAAT4X
Purchasing and Inquiry
VJ1210Y474KBAAT4X Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.132Lx0.098W 3.35mmx2.50mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.With a voltage of 50V, it can operate.
VJ1210Y474KBAAT4X Features
a size/dimension of 0.132Lx0.098W 3.35mmx2.50mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V
VJ1210Y474KBAAT4X Applications
There are a lot of Vishay Vitramon VJ1210Y474KBAAT4X applications of ceramic capacitors.
  • General electronic equipment
  • Mobile devices
  • Power supply circuit
  • Servers, PCs, tablets
Step5Bar-code shipping tag
VJ1210Y474KBAAT4X
    1210 (3225 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2017
  • Series
    VJ OMD
  • Size / Dimension
    0.132Lx0.098W 3.35mmx2.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Soft Termination, High Voltage
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    Boardflex Sensitive
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.47μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED PLASTIC, 7 INCH
  • Case Code (Metric)
    3225
  • Case Code (Imperial)
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Height
    1.7mm
  • Length
    3.35mm
  • Width
    2.5mm
  • Thickness (Max)
    0.067 1.70mm
  • Thickness
    1.7018mm