  • VJ1210A561FFBAT
VJ1210A561FFBAT
advertisement
Manufacturer No:
VJ1210A561FFBAT
Manufacturer:
Vishay
HK JDW NO:
866-VJ1210A561FFBAT
Package:
1210
Datasheet:
VJ1210A561FFBAT
Description:
560pF Ceramic Capacitor 1% 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations 1210
Step5Bar-code shipping tag
VJ1210A561FFBAT
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Width
    2.5mm
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Package / Case
    1210
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Tolerance
    1%
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    30ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Silver/Palladium (Ag/Pd)
  • HTS Code
  • Capacitance
    560pF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED PLASTIC, 7 INCH
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
  • Height
    1.7mm
  • Length
    3.2mm