  • VJ1206V225ZXXTW1BC
VJ1206V225ZXXTW1BC
advertisement
Manufacturer No:
VJ1206V225ZXXTW1BC
Manufacturer:
Vishay Vitramon
HK JDW NO:
877-VJ1206V225ZXXTW1BC
Package:
1206 (3216 Metric)
Description:
VJ 2.2μF 25V Ceramic Capacitor -20% +80% Y5V F 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -25°C~85°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
VJ1206V225ZXXTW1BC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Dielectric Material
    Tantalum
  • Weight
    16.187578mg
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    VJ
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    -20% +80%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    Y5V F
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    25V
  • Capacitance
    2.2μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Depth
    1.6mm
  • Case Code (Metric)
  • Case Code (Imperial)
  • Dielectric
    Y5V
  • Height
    1.9mm
  • Length
    3.2mm
  • Width
    1.6mm
  • Thickness (Max)
    0.041 1.05mm