  • VJ1206A150JXACW1BC
VJ1206A150JXACW1BC
advertisement
Manufacturer No:
VJ1206A150JXACW1BC
HK JDW NO:
877-VJ1206A150JXACW1BC
Package:
1206 (3216 Metric)
Purchasing and Inquiry
VJ1206A150JXACW1BC Overview
A 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm size/dimension program is available for this device.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is C0G NP0.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 50V.
VJ1206A150JXACW1BC Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V
VJ1206A150JXACW1BC Applications
There are a lot of Vishay Vitramon VJ1206A150JXACW1BC applications of ceramic capacitors.
  • Power supply circuit
  • Mobile devices
  • General electronic equipment
  • Servers, PCs, tablets
Step5Bar-code shipping tag
VJ1206A150JXACW1BC
    Select All
  • Case Code (Imperial)
    1206
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
    Yes
  • Height
    1.9mm
  • Thickness (Max)
    0.037 0.95mm
  • Thickness
    939.8μm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Tantalum
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2013
  • Series
    VJ
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    15pF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Depth
    1.6mm