  • VJ0805Y472JXJPW1BC
VJ0805Y472JXJPW1BC
advertisement
Manufacturer No:
VJ0805Y472JXJPW1BC
Manufacturer:
Vishay Vitramon
HK JDW NO:
877-VJ0805Y472JXJPW1BC
Package:
0805 (2012 Metric)
Description:
VJ 4700pF 16V Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
VJ0805Y472JXJPW1BC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Dielectric Material
    Tantalum
  • Weight
    5.499807mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    VJ
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    16V
  • Capacitance
    4700pF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Depth
    1.25mm
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Case Code (Imperial)
    0805
  • Dielectric
    X7R
  • Height
    1.45mm
  • Length
    2mm
  • Width
    1.25mm
  • Thickness (Max)
    0.035 0.90mm