  • VJ0603Q680FXBAP
VJ0603Q680FXBAP
advertisement
Manufacturer No:
VJ0603Q680FXBAP
Manufacturer:
Vishay Vitramon
HK JDW NO:
877-VJ0603Q680FXBAP
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
Description:
VJ High Q 68pF 100V Ceramic Capacitor ±1% C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~150°C 2 Terminations High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
VJ0603Q680FXBAP
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    VJ High Q
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    High Q, Low Loss
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    RF, Microwave, High Frequency
  • Voltage - Rated
    100V
  • HTS Code
  • Capacitance
    68pF
  • Packing Method
    TR, PAPAR, 11.25/13 INCH
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    100V
  • Height
    0.92mm
  • Length
    1.6mm
  • Width
    0.8mm
  • Thickness (Max)
    0.036 0.92mm