  • VJ0402Y152JXJAC
VJ0402Y152JXJAC
advertisement
Manufacturer No:
VJ0402Y152JXJAC
Manufacturer:
Vishay / Vitramon
HK JDW NO:
877-VJ0402Y152JXJAC
Package:
0402
Datasheet:
VJ0402Y152JXJAC
Description:
1.5nF Ceramic Capacitor 5% 2 Terminations 0402
Step5Bar-code shipping tag
VJ0402Y152JXJAC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    0402
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Packaging
    Tape and Reel
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    MATTE TIN OVER NICKEL
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    1.5nF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Depth
    500μm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    X7R
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Height
    0.6mm
  • Length
    1mm
  • Width
    0.5mm