  • VJ0402D0R8DXBAJ
VJ0402D0R8DXBAJ
advertisement
Manufacturer No:
VJ0402D0R8DXBAJ
Manufacturer:
Vishay Vitramon
HK JDW NO:
877-VJ0402D0R8DXBAJ
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
VJ0402D0R8DXBAJ
Description:
VJ HIFREQ 0.8pF 100V Ceramic Capacitor ±0.5pF C0G NP0 0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm -55°C~125°C High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
VJ0402D0R8DXBAJ
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0402 (1005 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    VJ HIFREQ
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm
  • Tolerance
    ±0.5pF
  • Feature
    High Q, Low Loss
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Applications
    RF, Microwave, High Frequency
  • Voltage - Rated
    100V
  • Capacitance
    0.8pF
  • Thickness (Max)
    0.024 0.61mm