  • VJ0402A1R8BXJPW1BC
VJ0402A1R8BXJPW1BC
advertisement
Manufacturer No:
VJ0402A1R8BXJPW1BC
HK JDW NO:
877-VJ0402A1R8BXJPW1BC
Description:
VJ 1.8pF 16V Ceramic Capacitor ±0.1pF C0G NP0 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
VJ0402A1R8BXJPW1BC
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Series
    VJ
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±0.1pF
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    16V
  • Capacitance
    1.8pF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Depth
    500μm
  • Case Code (Metric)
    1005
  • Case Code (Imperial)
    0402
  • Dielectric
    C0G
  • Height
    550μm
  • Length
    1mm
  • Width
    500μm
  • Thickness (Max)
    0.022 0.55mm