  • VJ0201Y121MXJCW1BC
VJ0201Y121MXJCW1BC
advertisement
Manufacturer No:
VJ0201Y121MXJCW1BC
Manufacturer:
Vishay
HK JDW NO:
866-VJ0201Y121MXJCW1BC
Package:
0201
Datasheet:
Description:
VJ W1BC ULTRA SMALL 120pF 16V Ceramic Capacitor 20% 15% ppm/°C 2 Terminations 0201
Step5Bar-code shipping tag
VJ0201Y121MXJCW1BC
  • Package / Case
    0201
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Series
    VJ W1BC ULTRA SMALL
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    16V
  • HTS Code
  • Capacitance
    120pF
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Depth
    300μm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    X7R
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
    600μm
  • Width
    0.3mm