  • VIPER15LD
VIPER15LD
advertisement
Manufacturer No:
VIPER15LD
Manufacturer:
STMicroelectronics
HK JDW NO:
761-VIPER15LD
Package:
16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
VIPER15LD
Description:
16 Terminations8.5V~23.5V 16 Pin VIPER15 AC to DC power converterVIPer? plus Series 1 Outputs136kHz
Purchasing and Inquiry
VIPER15LD Overview
An embedded ac to dc converter is included in 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package.In Tube AC/DC power converter, it is available.There is a mounting point for this AC/DC converter in the way of Surface Mount .This ac dc converter should be operated at a temperature of -40°C~150°C TJ °C so that it can deliver its performance.A SWITCHING CONTROLLER analog integrated circuit is used in this AC DC converter.When the switching frequency reaches 136kHz , the circuit is closed.Within the range of 8.5V~23.5V supply voltage (Vcc/Vdd), it can be used.In total, there are 16 terminations.It contains 16 pins.The ac-dc converter has 16 pins.Surface Mount are the recommended mounting method for the ac dc converters.It is a member of VIPer? plus manufacturer family.A similar acdc converter can be searched by using the VIPER15 family.A total of 1 outputs need to be run.Switching Regulator or Controllers contains the ac to dc conversions.In this AC to DC transformer, the output current is set to 400mA .On the basis of a unique technique, it is possible to ensure an input voltage with the maximum value of 23.5V .The output power of a coverter is assumed to be 10W .
VIPER15LD Features
Packaged with 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Switching Frequency at 136kHz
With 16 pins
Output Current at 400mA
VIPER15LD Applications
There are a lot of STMicroelectronics VIPER15LD AC DC Converters applications.
  • Rice Cooker
  • Auxiliary Power Supplies
  • Adapter/Charger for Cell
  • LED lights
  • Standby and Auxiliary Power Supplies Set Top Boxes (STB)
  • PDAs
  • Air Conditioning
  • Universal input AC/DC adapters (15W - 45W)
  • Power adapters for network devices
  • White goods
Step5Bar-code shipping tag
VIPER15LD
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to VIPER15LD.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    16
  • Weight
    547.485991mg
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Series
    VIPer™ plus
  • JESD-609 Code
    e4
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    16
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Subcategory
    Switching Regulator or Controllers
  • Max Power Dissipation
    12W
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    VIPER15
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    1
  • Input Voltage-Nom
    14V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING CONTROLLER
  • Operating Supply Current
    2.5mA
  • Output Current
    400mA
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    8.5V~23.5V
  • Output Power
    10W
  • Input Voltage (Min)
    8.5V
  • Topology
    Flyback
  • Control Mode
    CURRENT-MODE
  • Frequency - Switching
    136kHz
  • Input Voltage (Max)
    23.5V
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Switcher Configuration
    SINGLE
  • Internal Switch(s)
    Yes
  • Fault Protection
    Current Limiting, Over Temperature, Over Voltage
  • Output Isolation
    Isolated
  • Voltage - Breakdown
    800V
  • Voltage - Start Up
    14V
  • Length
    10mm
  • Width
    3.9mm