  • VIPER100-E
VIPER100-E
advertisement
Manufacturer No:
VIPER100-E
Manufacturer:
STMicroelectronics
HK JDW NO:
761-VIPER100-E
Package:
Pentawatt-5 HV (Bent and Staggered Leads)
Datasheet:
Description:
5 Terminations8V~15V 5 Pin VIPER100 AC to DC power converterVIPER? Series 1 OutputsUp to 200kHz
Purchasing and Inquiry
VIPER100-E Overview
In the Pentawatt-5 HV (Bent and Staggered Leads) package, the ac to dc converter is embedded.The ac dc converter is available in Tube case.Surface Mount is mounted in the way of this AC/DC converter.An analog IC of type SWITCHING REGULATOR is employed in this AC DC converter.Switching frequency reaches Up to 200kHz Hz.Within the range of 8V~15V supply voltage (Vcc/Vdd), it can be used.In total, there are 5 terminations.The ac/dc converter has a total of 5 pins.Up to 5 pins are present on the ac-dc converter.Through Hole are the recommended mounting method for the ac dc converters.It is a member of VIPER? manufacturer family.The VIPER100 family allows you to search for similar acdc converters.There are 1 outputs to be processed.There are a ac to dc conversions included in Switching Regulator or Controllers .There is 3A output current set.This AC/DC converter produces a voltage of 620V as its output.A high efficiency is achieved when operating at a frequency of 200kHz .You are able to read the REACH SVHC standard at: No SVHC .An input voltage of 230V is available for powering the AC to DC converter.Approximately 16mA amps of supply current can be handled by the power AC DC.The input voltage (AC) that can be applied in the AC to DC power converter should under 230V .Keeping the 125°C value at its maximum ensures the AC to DC power converter runs smoothly.A minimum working temperature of -25°C is required for this isolated switch.
VIPER100-E Features
Packaged with Pentawatt-5 HV (Bent and Staggered Leads)
Switching Frequency at Up to 200kHz
With 5 pins
Output Current at 3A
VIPER100-E Applications
There are a lot of STMicroelectronics VIPER100-E AC DC Converters applications.
  • AC/DC Adaptors/Chargers for PDAs
  • Adaptors for Portable Media Player
  • LED Driver
  • Smartphones
  • MPS parts
  • Remotely-controlled appliances
  • Handheld/Battery-Powered Systems
  • LED lights
  • USB type-c v1.2 chargers with optional VDM
  • Rice Cooker
Step5Bar-code shipping tag
VIPER100-E
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Technology
    MOS
  • Terminal Position
    ZIG-ZAG
  • Number of Functions
    1
  • Frequency
    200kHz
  • Base Part Number
    VIPER100
  • Pin Count
    5
  • Number of Outputs
    1
  • Output Voltage
    620V
  • Input Voltage-Nom
    13V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING REGULATOR
  • Operating Supply Current
    12mA
  • Power Dissipation
    82W
  • Output Current
    3A
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    8V~15V
  • Max Supply Current
    16mA
  • Control Features
    EN, Frequency Control, Soft Start
  • Topology
    Flyback
  • Control Mode
    CURRENT-MODE
  • Frequency - Switching
    Up to 200kHz
  • Max Input Voltage
    230V
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Rise Time
    50ns
  • Fall Time (Typ)
    100 ns
  • Nominal Input Voltage
    13V
  • Switcher Configuration
    SINGLE
  • Internal Switch(s)
    Yes
  • Fault Protection
    Current Limiting, Over Temperature
  • Max Duty Cycle
    50 %
  • Output Isolation
    Isolated
  • Voltage - Start Up
    11V
  • Max Input Voltage (AC)
    230V
  • Height
    9.2mm
  • Length
    10.4mm
  • Width
    4.8mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    5
  • Weight
    9.071847g
  • Packaging
    Tube
  • Series
    VIPER™
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C
  • Power (Watts)
    100W
  • Subcategory
    Switching Regulator or Controllers
  • Max Power Dissipation
    82W