  • VHK200W-Q24-S48-DIN
VHK200W-Q24-S48-DIN
advertisement
Manufacturer No:
VHK200W-Q24-S48-DIN
Manufacturer:
CUI
HK JDW NO:
193-VHK200W-Q24-S48-DIN
Package:
Module
Description:
DC/DC CONVERTER 48V 200W
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
VHK200W-Q24-S48-DIN
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    DIN Rail
  • Mounting Type
    DIN Rail
  • Package / Case
    Module
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2016
  • Series
    VHK200W-DIN (200W)
  • Size / Dimension
    4.23Lx4.01W x 2.07 H 107.4mmx101.9mmx52.6mm
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    9
  • Type
    Enclosed
  • Max Power Dissipation
    200W
  • Technology
    HYBRID
  • Terminal Position
    UNSPECIFIED
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-MXFM-X9
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    CE
  • Efficiency
    87%
  • Voltage - Input (Max)
    36V
  • Output Voltage
    48V
  • Voltage - Output 1
    48V
  • Voltage - Input (Min)
    10V
  • Input Voltage-Nom
    24V
  • Trim/Adjustable Output
    YES
  • Current - Output (Max)
    4.2A
  • Output Power
    200W
  • Height
    52.578mm