  • VHK150W-Q24-S28
VHK150W-Q24-S28
advertisement
Manufacturer No:
VHK150W-Q24-S28
Manufacturer:
CUI
HK JDW NO:
193-VHK150W-Q24-S28
Package:
Datasheet:
VHK150W-Q24-S28
Description:
VHK150W Series 28 V 5.35 A 150 W Single Output DC-DC Isolated Converter
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
VHK150W-Q24-S28
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Surface Mount
    NO
  • Weight
    502.126754g
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Published
    2016
  • Series
    VHK150W (150W)
  • Size / Dimension
    4.23Lx4.01W x 1.50 H 107.5mmx101.8mmx38.0mm
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    9
  • Type
    Enclosed
  • Power (Watts)
    151W
  • Technology
    HYBRID
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • JESD-30 Code
    R-XDFM-X9
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    CE
  • Efficiency
    87%
  • Voltage - Isolation
    1.5kV
  • Voltage - Input (Max)
    36V
  • Output Voltage
    28V
  • Voltage - Input (Min)
    9V
  • Input Voltage-Nom
    24V
  • Trim/Adjustable Output
    YES
  • Current - Output (Max)
    5.4A
  • Output Power
    150W
  • Isolation
    Isolated
  • Height
    38mm