  • VHBCC-122J-01
VHBCC-122J-01
advertisement
Manufacturer No:
VHBCC-122J-01
Manufacturer:
Fastron Technology
HK JDW NO:
3540-VHBCC-122J-01
Quantity:
In Stock : 163
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
VHBCC-122J-01
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    TUBULAR PACKAGE
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Axial
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Shielding
    Unshielded
  • Number of Functions
    1
  • Lead Diameter
    700 μm
  • Inductance
    1.2 mH
  • Test Frequency
    252kHz
  • Max DC Current
    350mA
  • Frequency - Self Resonant
    680kHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    70
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • Q Factor
    70
  • DC Resistance (DCR) - Parallel
    5.5Ohm
  • Inductance-Nom (L)
    1200 µH
  • Special Feature
    Q MEASURED AT 252KHZ
  • Length
    16mm