  • VG95234B1-28-22SN
VG95234B1-28-22SN
advertisement
Manufacturer No:
VG95234B1-28-22SN
Manufacturer:
ITT Cannon, LLC
HK JDW NO:
410-VG95234B1-28-22SN
Package:
Datasheet:
VG95234B1-28-22SN
Description:
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Panel Mount 6 Positions Crimp Silver Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Reverse Bayonet Lock
Step5Bar-code shipping tag
VG95234B1-28-22SN
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Flanges, Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Mounting Feature
    Flange
  • Shell Material
    Aluminum Alloy
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    VG 95234, CA-B
  • Published
    2013
  • Part Status
    Active
  • Termination
    Crimp
  • Connector Type
    Receptacle, Female Sockets
  • Number of Positions
    6
  • Color
    Olive Drab
  • Gender
    Female
  • Fastening Type
    Reverse Bayonet Lock
  • Contact Finish - Mating
    Silver
  • Current Rating (Amps)
    22A 135A
  • Orientation
    N (Normal)
  • Ingress Protection
    IP67 - Dust Tight, Waterproof
  • Current Rating
    135A