  • VG120626F540DP
VG120626F540DP
advertisement
Manufacturer No:
VG120626F540DP
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-VG120626F540DP
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
VG120626F540DP
Description:
VARISTOR 33V 200A 1206
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
VG120626F540DP
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2015
  • Series
    TransGuard®
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Voltage - Rated DC
    26V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Resistor Type
    VARISTOR
  • Voltage - Rated AC
    18V
  • Case Code (Metric)
    3216
  • Case Code (Imperial)
  • Number of Circuits
    1
  • Max Voltage Rating (AC)
    18V
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Max Voltage Rating (DC)
    26V
  • Clamping Voltage
    54V
  • Max Surge Current
    200A
  • Capacitance @ Frequency
    600pF @ 1kHz
  • Varistor Voltage (Max)
    36.3V
  • Energy
    0.70J
  • Varistor Voltage (Min)
    29.7V
  • Varistor Voltage (Typ)
    33V
  • Varistor Voltage
    33V