  • VERSAFIT-3/8-0-180MM
VERSAFIT-3/8-0-180MM
advertisement
Manufacturer No:
VERSAFIT-3/8-0-180MM
HK JDW NO:
798-VERSAFIT-3/8-0-180MM
Package:
Description:
HEATSHRINK 0.4" X 0.59' BLACK
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
VERSAFIT-3/8-0-180MM
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Material
    Polyolefin (PO)
  • Operating Temperature
    -55°C~135°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2003
  • Series
    Versafit
  • Feature
    Flame Retardant
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Tubing, Flexible
  • Color
    Black
  • Shrinkage Ratio
    2 to 1
  • Shrink Temperature
    70°C
  • Length
    0.590' 180.00mm 7.08
  • Diameter - Inner, Supplied
    0.400 (10.16mm)
  • Diameter - Inner, Recovered
    0.187 (4.75mm)
  • Recovered Wall Thickness
    0.025 0.64mm