  • VE1206K201R011
VE1206K201R011
advertisement
Manufacturer No:
VE1206K201R011
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-VE1206K201R011
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
VE1206K201R011
Description:
VARISTOR 18V 200A 1206
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
VE1206K201R011
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • Series
    Automotive, AEC-Q200, VE
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Circuits
    1
  • Varistor Voltage (Max)
    19.8V
  • Energy
    0.60J
  • Varistor Voltage (Min)
    16.2V
  • Varistor Voltage (Typ)
    18V
  • Maximum AC Volts
    11V
  • Maximum DC Volts
    14V
  • Current - Surge
    200A