  • VE-J50-IY-F2
VE-J50-IY-F2
advertisement
Manufacturer No:
VE-J50-IY-F2
Manufacturer:
Vicor Corporation
HK JDW NO:
834-VE-J50-IY-F2
Package:
Half Brick
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
VE-J50-IY-F2
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Half Brick
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    VE-J00™ (50W)
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    2.28Lx1.86W x 1.04 H 57.9mmx47.2mmx26.4mm
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    OCP, SCP
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    9
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Isolated Module
  • Terminal Finish
    MATTE TIN OVER NICKEL
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Power (Watts)
    50W
  • Max Power Dissipation
    50W
  • Technology
    HYBRID
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    PIN/PEG
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    VE-J50
  • JESD-30 Code
    R-XDMA-P9
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Approval Agency
    UL; CE; VDE; CSA; TUV; BABT
  • Efficiency
    90%
  • Voltage - Isolation
    3kV
  • Voltage - Input (Max)
    200V
  • Output Voltage
    5V
  • Max Output Current
    10A
  • Voltage - Output 1
    5V
  • Voltage - Input (Min)
    100V
  • Input Voltage-Nom
    150V
  • Trim/Adjustable Output
    YES
  • Protections
    CURRENT
  • Height
    26.416mm