  • VE-20T-IX-F3
VE-20T-IX-F3
advertisement
Manufacturer No:
VE-20T-IX-F3
Manufacturer:
Vicor Corporation
HK JDW NO:
834-VE-20T-IX-F3
Package:
Full Brick
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
VE-20T-IX-F3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Full Brick
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    VE-200™ (75W)
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    4.60Lx1.86W x 0.79 H 116.8mmx47.2mmx20.1mm
  • Feature
    OCP, OTP, OVP, SCP
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Type
    Isolated Module
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Power (Watts)
    75W
  • Additional Feature
    REMOTE SHUTDOWN
  • Subcategory
    Power Supply Modules
  • Max Power Dissipation
    75W
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    TUV, UL
  • Efficiency
    90%
  • Voltage - Isolation
    3kV
  • Voltage - Input (Max)
    20V
  • Output Voltage
    6.5V
  • Max Output Current
    11.54A
  • Voltage - Output 1
    6.5V
  • Voltage - Input (Min)
    10V
  • Input Voltage-Nom
    12V
  • Height
    20.066mm