  • VCASH4AG160R8MATWA
VCASH4AG160R8MATWA
advertisement
Manufacturer No:
VCASH4AG160R8MATWA
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-VCASH4AG160R8MATWA
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
Description:
VARISTOR 125V 0402
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
VCASH4AG160R8MATWA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCV
  • Package / Case
    0402 (1005 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C TA
  • Packaging
    Digi-Reel®
  • Published
    2013
  • Series
    Automotive, AEC-Q200
  • Tolerance
    20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Capacitance
    800FF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Current Rating
    1mA
  • Voltage - Rated AC
    16V
  • Case Code (Metric)
    1005
  • Case Code (Imperial)
  • Number of Circuits
    1
  • Max Voltage Rating (DC)
    16V
  • Capacitance @ Frequency
    0.8pF @ 1kHz
  • Varistor Voltage (Typ)
    125V
  • Varistor Voltage
    16V