  • VCAS04AP182R0LATWA
VCAS04AP182R0LATWA
advertisement
Manufacturer No:
VCAS04AP182R0LATWA
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-VCAS04AP182R0LATWA
Package:
0402 (1005 Metric)
Description:
VARISTOR 110V 1A 0402
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
VCAS04AP182R0LATWA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCV
  • Package / Case
    0402 (1005 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2017
  • Series
    Automotive, AEC-Q200, PowerGuard
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Voltage - Rated DC
    18V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Resistor Type
    VARISTOR
  • Voltage - Rated AC
    13V
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Capacitance @ Frequency
    2pF @ 1MHz
  • Varistor Voltage (Max)
    140V
  • Energy
    0.02J
  • Varistor Voltage (Min)
    80V
  • Varistor Voltage (Typ)
    110V
  • Maximum DC Volts
    18V
  • Current - Surge
    1A