  • VC1812K801R020
VC1812K801R020
advertisement
Manufacturer No:
VC1812K801R020
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-VC1812K801R020
Package:
1812 (4532 Metric)
Datasheet:
VC1812K801R020
Description:
VARISTOR 33V 800A 1812
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
VC1812K801R020
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1812 (4532 Metric)
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • Series
    Automotive, AEC-Q200, VC
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Circuits
    1
  • Varistor Voltage (Max)
    36.3V
  • Energy
    3.0J
  • Varistor Voltage (Min)
    29.7V
  • Varistor Voltage (Typ)
    33V
  • Maximum AC Volts
    20V
  • Maximum DC Volts
    26V
  • Current - Surge
    800A