  • VC06AG183R0YAT3A
VC06AG183R0YAT3A
advertisement
Manufacturer No:
VC06AG183R0YAT3A
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-VC06AG183R0YAT3A
Package:
0603
Datasheet:
Description:
TRANSGUARD
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
VC06AG183R0YAT3A
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Max Voltage Rating (AC)
    14V
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Max Voltage Rating (DC)
    18V
  • ESD Protection
    Yes
  • Length
    1.6mm
  • Width
    800μm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    0603
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Capacitance
    3pF
  • Voltage - Rated DC
    18V
  • Packing Method
    TR, 13 INCH
  • Depth
    800μm
  • Resistor Type
    VARISTOR
  • Voltage - Rated AC
    14V