  • VBM-100-36
VBM-100-36
advertisement
Manufacturer No:
VBM-100-36
Manufacturer:
CUI
HK JDW NO:
193-VBM-100-36
Package:
5-DIP Module
Datasheet:
VBM-100-36
Description:
AC/DC CONVERTER 36V 100W
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
VBM-100-36
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    5-DIP Module
  • Weight
    0.5lb 226.8g
  • Operating Temperature
    -20°C~85°C With Derating
  • Published
    2016
  • Series
    VBM-100 (100W)
  • Size / Dimension
    4.60Lx2.40W x 0.67 H 116.8mmx61.0mmx17.0mm
  • Feature
    OTP, OVP, SCP
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • Type
    Enclosed
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Power (Watts)
    100W
  • Subcategory
    Power Supply Modules
  • Max Power Dissipation
    100W
  • Technology
    HYBRID
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    PIN/PEG
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-XDMA-P5
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    CE, cULus, EN, IEC
  • Efficiency
    91%
  • Output Voltage
    36V
  • Max Output Current
    2.8A
  • Voltage - Output 1
    36V
  • Input Voltage-Nom
    240V
  • Trim/Adjustable Output
    NO
  • Voltage - Input
    90V~264VAC
  • Protections
    OUTPUT OVER CURRENT; OUTPUT OVER VOLTAGE; THERMAL
  • Line Regulation
    ±0.5%
  • Load Regulation
    ±1%
  • Height
    17.018mm