  • VBE100-12NO7
VBE100-12NO7
advertisement
Manufacturer No:
VBE100-12NO7
Manufacturer:
IXYS / Littelfuse
HK JDW NO:
415-VBE100-12NO7
Package:
ECO-PAC2
Datasheet:
VBE100-12NO7
Purchasing and Inquiry
VBE100-12NO7 Overview
The number of pins is 6.A ECO-PAC2 package is a type of electronic component.Monitoring the reverse leakage current and not allowing it to exceed1mA is necessary.This device is mounted in the Chassis Mount, Screw position.The normal operation of the device is ensured when it is operated at the temperature of 0 degrees Celsius.Current surges should be monitored and not exceeded.
VBE100-12NO7 Features
6 pin count
ECO-PAC2 package
operating at a temperature of -40°C~150°C TJ
VBE100-12NO7 Applications
There are a lot of IXYS VBE100-12NO7 applications of bridge rectifiers.
  • Welding systems – Input rectifiers and fast recovery diodes
  • Controlled avalanche characteristics
  • Wind power (alternative energy) – Converters available as diodes, SCRs or IGBTs
  • High forward surge current capability
  • Transportation – Traction rectifiers and auxiliary rectifiers
  • SCR power bridges for solid state starters
  • Mining – SCR power bridges, solid state starters and input rectifiers
  • Low thermal resistance
  • Electrically isolated aluminum case
  • Welding equipment
Step5Bar-code shipping tag
VBE100-12NO7
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount, Screw
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    ECO-PAC2
  • Number of Pins
    6
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2008
  • Series
    FRED
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    4
  • Additional Feature
    LOW NOISE
  • Subcategory
    Bridge Rectifier Diodes
  • Technology
    Standard
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    6
  • JESD-30 Code
    R-XUFM-X4
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    BRIDGE, 4 ELEMENTS
  • Diode Type
    Single Phase
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    1mA @ 1200V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    2.7V @ 60A
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Max Reverse Leakage Current
    1mA
  • Max Surge Current
    500A
  • Forward Voltage
    2.7V
  • Average Rectified Current
    100A
  • Number of Phases
    1
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    525A
  • Voltage - Peak Reverse (Max)
    1.2kV
  • Height
    9mm
  • Length
    51mm
  • Width
    34.3mm