  • VA100005A150DL
VA100005A150DL
advertisement
Manufacturer No:
VA100005A150DL
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-VA100005A150DL
Package:
Axial
Datasheet:
Description:
VARISTOR 8.5V 40A AXIAL
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
VA100005A150DL
  • Type
    Parameter
    Select All
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Mount
    Axial, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Material
    Zinc
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2004
  • Series
    TransGuard®
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Capacitance
    1nF
  • Voltage - Rated DC
    5.6V
  • Packing Method
    TR
  • Technology
    METAL OXIDE FILM
  • Resistor Type
    VARISTOR
  • Voltage - Rated AC
    4V
  • Max Output Current
    40A
  • Operating Supply Voltage
    5.6V
  • Number of Circuits
    1
  • Max Voltage Rating (AC)
    4V
  • Max Voltage Rating (DC)
    5.6V
  • Clamping Voltage
    18V
  • Max Surge Current
    40A
  • Capacitance @ Frequency
    1000pF @ 1kHz
  • Voltage Tolerance
    20%
  • Varistor Voltage (Max)
    10.2V
  • Energy
    0.10J
  • Varistor Voltage (Min)
    6.8V
  • Varistor Voltage (Typ)
    8.5V
  • ESD Protection
    Yes
  • Varistor Voltage
    8.5V
  • Clamping Current
    1A
  • Circuit RMS Voltage-Max
    4V
  • Length
    4.32mm