  • V72C36C150BS3
V72C36C150BS3
advertisement
Manufacturer No:
V72C36C150BS3
Manufacturer:
Vicor Corporation
HK JDW NO:
834-V72C36C150BS3
Package:
Quarter Brick
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
V72C36C150BS3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Quarter Brick
  • Operating Temperature
    -20°C~100°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    MICRO (150W)
  • Size / Dimension
    2.28Lx1.45W x 0.54 H 57.9mmx36.8mmx13.7mm
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    OVP, UVLO
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    7
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Isolated Module
  • Terminal Finish
    GOLD
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Power (Watts)
    150W
  • Additional Feature
    REMOTE SHUTDOWN
  • Subcategory
    Power Supply Modules
  • Max Power Dissipation
    150W
  • Technology
    HYBRID
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    PIN/PEG
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    V72C36C150
  • Pin Count
    7
  • JESD-30 Code
    R-XDMA-P7
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    UL, CSA, TUV
  • Efficiency
    87.9%
  • Voltage - Isolation
    3kV
  • Voltage - Input (Max)
    110V
  • Output Voltage
    36V
  • Max Output Current
    4.17A
  • Voltage - Output 1
    36V
  • Voltage - Input (Min)
    43V
  • Input Voltage-Nom
    72V
  • Trim/Adjustable Output
    YES
  • Height
    13.716mm
  • Width
    36.83mm