  • V62/08631-01YE
V62/08631-01YE
advertisement
Manufacturer No:
V62/08631-01YE
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-V62/08631-01YE
Package:
TSSOP
Datasheet:
Description:
Microcontroller 38 Pin 16MHz TSSOP
Quantity:
In Stock : 7518
Step5Bar-code shipping tag
V62/08631-01YE
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Number of GPIO
    32
  • Height
    1.2mm
  • Length
    12.5mm
  • Width
    6.2mm
  • Thickness
    1.15mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
  • Package / Case
    TSSOP
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    38
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • Number of Terminations
    38
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Frequency
    16MHz
  • Pin Count
  • Temperature Grade
    MILITARY
  • Interface
    I2C, SPI, UART
  • Max Supply Voltage
    3.6V
  • Min Supply Voltage
    1.8V
  • Memory Size
    32kB
  • Number of I/O
    32
  • RAM Size
    1kB
  • Memory Type
    FLASH
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Supply Current-Max
    0.55mA