  • V33MLA1206NA
V33MLA1206NA
advertisement
Manufacturer No:
V33MLA1206NA
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-V33MLA1206NA
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
V33MLA1206NA
Description:
VARISTOR 43.5V 180A 1206
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
V33MLA1206NA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCV
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C TA
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2012
  • Series
    MLA
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Capacitance
    640pF
  • Subcategory
    Non-linear Resistors
  • Voltage - Rated DC
    33V
  • Technology
    METAL OXIDE FILM
  • Depth
    1.6mm
  • Resistor Type
    VARISTOR
  • Voltage - Rated AC
    26V
  • Case Code (Metric)
    3216
  • Case Code (Imperial)
  • Number of Circuits
    1
  • Max Voltage Rating (AC)
    26V
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Max Voltage Rating (DC)
    33V
  • Clamping Voltage
    75V
  • Max Surge Current
    180A
  • Capacitance @ Frequency
    500pF @ 1MHz
  • Varistor Voltage (Max)
    49V
  • Energy
    0.80J
  • Varistor Voltage (Min)
    38V
  • Maximum AC Volts
    26V
  • Varistor Voltage
    43.5V
  • Clamping Current
    1A
  • Length
    3.2mm