  • V27ZU2PX2855
V27ZU2PX2855
advertisement
Manufacturer No:
V27ZU2PX2855
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-V27ZU2PX2855
Package:
Disc 10mm
Datasheet:
V27ZU2PX2855
Description:
VARISTOR 27V 500A DISC 10MM
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
V27ZU2PX2855
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Disc 10mm
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2014
  • Series
    ZU
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Subcategory
    Non-linear Resistors
  • Technology
    METAL OXIDE FILM
  • Resistor Type
    VARISTOR
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Number of Circuits
    1
  • Max Voltage Rating (AC)
    17V
  • Max Voltage Rating (DC)
    22V
  • Max Surge Current
    500A
  • Capacitance @ Frequency
    3850pF @ 1MHz
  • Varistor Voltage (Max)
    29.7V
  • Energy
    2.5J
  • Varistor Voltage (Min)
    24.3V
  • Varistor Voltage (Typ)
    27V
  • Maximum AC Volts
    17V
  • Varistor Voltage
    27V