  • V275LA40CX680
V275LA40CX680
advertisement
Manufacturer No:
V275LA40CX680
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
HK JDW NO:
461-V275LA40CX680
Package:
Disc 20mm
Datasheet:
V275LA40CX680
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
V275LA40CX680
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Radial, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Disc 20mm
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C TA
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    C-III
  • Published
    2009
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Non-linear Resistors
  • Voltage - Rated DC
    473V
  • Packing Method
    TR
  • Technology
    METAL OXIDE FILM
  • Resistor Type
    VARISTOR
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Voltage - Rated AC
    275V
  • Rated Power Dissipation (P)
    1W
  • Number of Circuits
    1
  • Max Voltage Rating (AC)
    275V
  • Clamping Voltage
    680V
  • Max Surge Current
    10kA
  • Capacitance @ Frequency
    7000pF @ 1MHz
  • Energy
    320J
  • Varistor Voltage (Min)
    387V
  • Maximum AC Volts
    275V
  • Varistor Voltage
    430V
  • Circuit DC Voltage-Max
    453V
  • Diameter
    20mm