  • V20H420P
V20H420P
advertisement
Manufacturer No:
V20H420P
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-V20H420P
Package:
Disc 20mm
Datasheet:
V20H420P
Description:
VARISTOR 680V 10KA DISC 20MM
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
V20H420P
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to V20H420P.
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Package / Case
    Disc 20mm
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C TA
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2016
  • Series
    HMOV™
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Resistor Type
    VARISTOR
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Rated Power Dissipation (P)
    1W
  • Number of Circuits
    1
  • Terminal Placement
    RADIAL
  • Capacitance @ Frequency
    600pF @ 1MHz
  • Varistor Voltage (Max)
    748V
  • Energy
    330J
  • Varistor Voltage (Min)
    612V
  • Varistor Voltage (Typ)
    680V
  • Maximum AC Volts
    420V
  • Maximum DC Volts
    560V
  • Current - Surge
    10kA
  • Circuit DC Voltage-Max
    560V
  • Circuit RMS Voltage-Max
    420V