  • V20100SG-M3/4W
V20100SG-M3/4W
advertisement
Manufacturer No:
V20100SG-M3/4W
HK JDW NO:
884-V20100SG-M3/4W
Package:
TO-220-3
Datasheet:
V20100SG-M3/4W
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
V20100SG-M3/4W
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    TO-220-3
  • Number of Pins
    3
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2014
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • JESD-609 Code
    e3
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
    FREE WHEELING DIODE, LOW POWER LOSS
  • HTS Code
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT APPLICABLE
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT APPLICABLE
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Common Anode
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    350μA @ 100V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.07V @ 20A
  • Case Connection
    CATHODE
  • Forward Current
    20A
  • Operating Temperature - Junction
    -40°C~150°C
  • Application
    EFFICIENCY
  • Max Reverse Voltage (DC)
    100V
  • Average Rectified Current
    20A
  • Number of Phases
    1
  • Peak Reverse Current
    350μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    100V
  • JEDEC-95 Code
    TO-220AB
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    150A