  • V175LU20CPX425
V175LU20CPX425
advertisement
Manufacturer No:
V175LU20CPX425
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-V175LU20CPX425
Package:
Disc 20mm
Datasheet:
V175LU20CPX425
Description:
VARISTOR 266V 10KA DISC 20MM
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
V175LU20CPX425
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    25 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Disc 20mm
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • Series
    C-III
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Packing Method
    TR
  • Technology
    METAL OXIDE FILM
  • Resistor Type
    VARISTOR
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Rated Power Dissipation (P)
    1W
  • Number of Circuits
    1
  • Max Voltage Rating (AC)
    175V
  • Terminal Placement
    RADIAL
  • Max Surge Current
    10kA
  • Capacitance @ Frequency
    120pF @ 1MHz
  • Varistor Voltage (Max)
    285V
  • Energy
    220J
  • Varistor Voltage (Min)
    247V
  • Maximum AC Volts
    175V
  • Varistor Voltage
    266V