  • V150C5C100BG3
V150C5C100BG3
advertisement
Manufacturer No:
V150C5C100BG3
Manufacturer:
Vicor Corporation
HK JDW NO:
834-V150C5C100BG3
Package:
Quarter Brick
Step5Bar-code shipping tag
V150C5C100BG3
    Select All
  • Number of Functions
    1
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    7
  • JESD-30 Code
    R-XDMA-P7
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Approval Agency
    UL, CSA, TUV
  • Efficiency
    82.7%
  • Voltage - Isolation
    3kV
  • Voltage - Input (Max)
    200V
  • Output Voltage
    5V
  • Max Output Current
    20A
  • Voltage - Output 1
    5V
  • Voltage - Input (Min)
    100V
  • Input Voltage-Nom
    150V
  • Trim/Adjustable Output
    YES
  • Height
    16.51mm
  • Width
    36.83mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Quarter Brick
  • Operating Temperature
    -20°C~100°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    MICRO (100W)
  • Size / Dimension
    2.28Lx1.45W x 0.65 H 57.9mmx36.8mmx16.5mm
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    OVP, UVLO
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    7
  • Type
    Isolated Module
  • Terminal Finish
    Gold (Au)
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Power (Watts)
    100W
  • Additional Feature
    REMOTE SHUTDOWN
  • Subcategory
    Power Supply Modules
  • Max Power Dissipation
    100W