  • V130LC10AP
V130LC10AP
advertisement
Manufacturer No:
V130LC10AP
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-V130LC10AP
Package:
Disc 14mm
Datasheet:
V130LC10AP
Description:
VARISTOR 205V 4.5KA DISC 14MM
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
V130LC10AP
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Radial, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Disc 14mm
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C TA
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2009
  • Series
    LC
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Capacitance
    1nF
  • Subcategory
    Non-linear Resistors
  • Voltage - Rated DC
    175V
  • Technology
    METAL OXIDE FILM
  • Depth
    5.6mm
  • Resistor Type
    VARISTOR
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    4.5kA
  • Voltage - Rated AC
    130V
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.6W
  • Lead Pitch
    8.5mm
  • Number of Circuits
    1
  • Max Voltage Rating (AC)
    130V
  • Max Voltage Rating (DC)
    175V
  • Clamping Voltage
    340V
  • Max Surge Current
    4.5kA
  • Capacitance @ Frequency
    1000pF @ 1MHz
  • Varistor Voltage (Max)
    225.5V
  • Energy
    38J
  • Varistor Voltage (Min)
    184.5V
  • Varistor Voltage (Typ)
    205V
  • Varistor Voltage
    228V
  • Clamping Current
    50A
  • Diameter
    14mm