  • V110C36H100BN2
V110C36H100BN2
advertisement
Manufacturer No:
V110C36H100BN2
Manufacturer:
Vicor Corporation
HK JDW NO:
834-V110C36H100BN2
Package:
Quarter Brick
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
V110C36H100BN2
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Quarter Brick
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    MICRO (100W)
  • Size / Dimension
    2.28Lx1.45W x 0.62 H 57.9mmx36.8mmx15.7mm
  • Feature
    OVP, UVLO
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    7
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Isolated Module
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Power (Watts)
    100W
  • Additional Feature
    SEATED HT CALCULATED
  • Max Power Dissipation
    100W
  • Technology
    HYBRID
  • Terminal Position
    UNSPECIFIED
  • Terminal Form
    PIN/PEG
  • Number of Functions
    1
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Base Part Number
    V110C36H100
  • Pin Count
    7
  • JESD-30 Code
    R-PXMA-P7
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Approval Agency
    CE, TUV, UL
  • Efficiency
    86.4%
  • Voltage - Isolation
    3kV
  • Voltage - Input (Max)
    154V
  • Output Voltage
    36V
  • Max Output Current
    2.78A
  • Voltage - Output 1
    36V
  • Voltage - Input (Min)
    66V
  • Input Voltage-Nom
    110V
  • Protections
    OUTPUT OVER VOLTAGE
  • Height
    15.748mm
  • Length
    57.9mm
  • Width
    36.8mm