  • V-15G5-1A5-T-K
V-15G5-1A5-T-K
advertisement
Manufacturer No:
V-15G5-1A5-T-K
HK JDW NO:
578-V-15G5-1A5-T-K
Package:
Datasheet:
V-15G5-1A5-T-K
Description:
MINIATURE BASIC SWITCH
Step5Bar-code shipping tag
V-15G5-1A5-T-K
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Surface Mount
    NO
  • Mounting Feature
    PANEL MOUNT
  • Published
    2016
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Body Length or Diameter
    27.8mm
  • Operating Temperature (Max)
    150°C
  • Body Breadth
    10.3 mm
  • Actuator Type
    SHORT HINGE ROLLER LEVER
  • Operating Temperature (Min)
    -25°C
  • Switch Function
    SPDT
  • Contact Current(DC)-Max
    15A
  • Sealing
    IP40
  • Contact Voltage(DC)-Max
    8V
  • Termination Type
    SOLDER
  • Electrical Life
    20000 Cycle(s)
  • Switch Type
    SNAP ACTING/LIMIT SWITCH
  • Contact Current(AC)-Max
    15A
  • Contact (AC) Max Rating R Load
    15A@250VAC
  • Contact (DC) Max Rating R Load
    15A@8VDC
  • Contact Voltage(AC)-Max
    250V
  • Actuator Travel
    2.5 mm
  • Switch Action
    MOMENTARY
  • Pre-Travel-Max
    1.5 mm
  • Operating Force-Max
    0.98 N
  • Body Height
    15.9mm