  • V-15G2-1C24-K
V-15G2-1C24-K
advertisement
Manufacturer No:
V-15G2-1C24-K
HK JDW NO:
578-V-15G2-1C24-K
Package:
Datasheet:
V-15G2-1C24-K
Description:
Basic / Snap Action Switches MINIATURE BASIC SWITCH
Step5Bar-code shipping tag
V-15G2-1C24-K
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Material
    Silver
  • Mount
    Chassis Mount, Screw
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Operating Temperature
    -25°C~80°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2004
  • Series
    V
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Quick Connect
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Voltage - Rated DC
    30V
  • Current Rating (Amps)
    15A AC 100mA DC
  • Orientation
    Straight
  • Ingress Protection
    IP40
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    10A
  • Termination Style
    Quick Connect - 0.187 (4.7mm)
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Body Length or Diameter
    27.8mm
  • Body Breadth
    10.3 mm
  • Actuator Type
    Lever, Straight
  • Circuit
    SPDT
  • Switch Function
    On-Mom
  • Max Voltage Rating (AC)
    250V
  • Electrical Life
    100,000 Cycles
  • Max Voltage Rating (DC)
    250V
  • Mechanical Life
    50,000,000 Cycles
  • Switch Type
    SNAP ACTING/LIMIT SWITCH
  • Operating Force
    60gf
  • Contact Current(AC)-Max
    15A
  • Overtravel
    0.062 (1.6mm)
  • Differential Travel
    0.060 (1.5mm)
  • Pretravel
    0.157 (4.0mm)
  • Operating Position
    0.600 (15.2mm)
  • Release Force
    6.118gf
  • Body Height
    15.9mm