  • UTS6JC14E18P
UTS6JC14E18P
advertisement
Manufacturer No:
UTS6JC14E18P
Manufacturer:
SOURIAU-SUNBANK
HK JDW NO:
766-UTS6JC14E18P
Package:
Datasheet:
UTS6JC14E18P
Description:
Plug, Male Pins Polyamide (PA), Nylon Free Hanging (In-Line) 18 Positions Solder Cup Gold Bulk N (Normal) Bayonet Lock
Quantity:
In Stock : 74
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
UTS6JC14E18P
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Contact Material
    Brass
  • Mount
    Cable, Free Hanging
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Shell Material
    Polyamide (PA), Nylon
  • Insert Material
    Polychloroprene
  • Body Material
    Thermoplastic
  • Backshell Material, Plating
    Polyamide (PA), Nylon
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    Trim Trio® UTS Hi Seal
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    Backshell, Coupling Nut, UV Resistant
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Solder Cup
  • Connector Type
    Plug, Male Pins
  • Number of Positions
    18
  • Color
    Black
  • Applications
    Energy, Instrumentation, Lighting, Telecommunications
  • Voltage - Rated
    250V
  • Fastening Type
    Bayonet Lock
  • Contact Finish - Mating
    Gold
  • MIL Conformance
    YES
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
    NO
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Total Number of Contacts
    18
  • Orientation
    N (Normal)
  • Shielding
    Unshielded
  • Ingress Protection
    IP68/69K - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
  • Current Rating
    4A