  • UTL1103G1P20AWG
UTL1103G1P20AWG
advertisement
Manufacturer No:
UTL1103G1P20AWG
Manufacturer:
SOURIAU-SUNBANK
HK JDW NO:
766-UTL1103G1P20AWG
Package:
Datasheet:
UTL1103G1P20AWG
Step5Bar-code shipping tag
UTL1103G1P20AWG
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Material
    Copper Alloy
  • Mount
    Free Hanging
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Shell Material
    Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
  • Insert Material
    Thermoplastic
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    UTL
  • Feature
    Shrink Boot, UV Resistant
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Crimp
  • Connector Type
    Receptacle, Female Sockets and Male Pins
  • Number of Positions
    4 (3 + PE)
  • Color
    Black
  • Applications
    Industrial
  • Voltage - Rated
    600V
  • Fastening Type
    Latch Lock
  • Contact Finish - Mating
    Gold
  • Shielding
    Unshielded
  • Ingress Protection
    IP67/68/69K - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
  • Current Rating
    16A
  • Shell Size - Insert
    10-3
  • Contact Gender
    Male
  • Wire/Cable Gauge
    20 AWG