  • US2:40EP22FD
US2:40EP22FD
advertisement
Manufacturer No:
US2:40EP22FD
Manufacturer:
Siemens
HK JDW NO:
17718-US2:40EP22FD
Package:
Datasheet:
Description:
CONTACTOR,FVNR,S1.75,4PL,208VAC,
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
US2:40EP22FD
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Material
    Copper
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Mfr
    Siemens
  • Operating Temperature
    -20°C ~ 40°C
  • Series
  • Termination Style
    Screw Terminal
  • Contact Form
    4PST-NO (4 Form A)
  • Coil Resistance
  • Operate Time
    29 ms
  • Coil Voltage
    208VAC
  • Switching Voltage
    600VAC - Max
  • Release Time
    24 ms
  • Must Operate Voltage
    176.8 VAC
  • Contact Rating (Current)
    40 A