  • UQCL2A2R0BAT2A
UQCL2A2R0BAT2A
advertisement
Manufacturer No:
UQCL2A2R0BAT2A
HK JDW NO:
66-UQCL2A2R0BAT2A
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
Description:
UQ 2pF 200V Ceramic Capacitor ±0.1pF A 0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm -55°C~125°C 2 Terminations High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
UQCL2A2R0BAT2A
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0402 (1005 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm
  • Tolerance
    ±0.1pF
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    High Q, Low Loss
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Temperature Coefficient
    A
  • Terminal Finish
    TIN
  • Voltage - Rated
    200V
  • HTS Code
  • Capacitance
    2pF
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    200V
  • Height
    0.6mm
  • Length
    1.02mm
  • Width
    0.51mm
  • Thickness (Max)
    0.024 0.60mm