  • UQCL2A0R1BAT2A\500
UQCL2A0R1BAT2A\500
advertisement
Manufacturer No:
UQCL2A0R1BAT2A\500
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-UQCL2A0R1BAT2A\500
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
Description:
UQ 0.1pF 200V Ceramic Capacitor ±0.1pF A 0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm -55°C~125°C High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
UQCL2A0R1BAT2A\500
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0402 (1005 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    UQ
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm
  • Tolerance
    ±0.1pF
  • Feature
    High Q, Low Loss
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Temperature Coefficient
    A
  • Applications
    RF, Microwave, High Frequency
  • Voltage - Rated
    200V
  • Capacitance
    0.1pF
  • Thickness (Max)
    0.024 0.60mm