  • UQCFVA0R7BAT2A\500
UQCFVA0R7BAT2A\500
advertisement
Manufacturer No:
UQCFVA0R7BAT2A\500
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-UQCFVA0R7BAT2A\500
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
Description:
UQ 0.7pF 250V Ceramic Capacitor ±0.1pF A 0.079Lx0.049W 2.01mmx1.24mm -55°C~125°C High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
UQCFVA0R7BAT2A\500
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    UQ
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.01mmx1.24mm
  • Tolerance
    ±0.1pF
  • Feature
    High Q, Low Loss
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Temperature Coefficient
    A
  • Applications
    RF, Microwave, High Frequency
  • Voltage - Rated
    250V
  • Capacitance
    0.7pF
  • Thickness (Max)
    0.051 1.30mm