  • UPSD3333D-40T6
UPSD3333D-40T6
advertisement
Manufacturer No:
UPSD3333D-40T6
Manufacturer:
STMicroelectronics
HK JDW NO:
761-UPSD3333D-40T6
Package:
52-TQFP
Datasheet:
UPSD3333D-40T6
Description:
160KB 160K x 8 FLASH 8032 8-Bit Microcontroller μPSD Series UPSD33 52 Pin 40MHz 5V 52-TQFP
Quantity:
In Stock : 935
Step5Bar-code shipping tag
UPSD3333D-40T6
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    52-TQFP
  • Number of Pins
    52
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Series
    μPSD
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    52
  • Terminal Finish
    MATTE TIN/NICKEL PALLADIUM GOLD
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Frequency
    40MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    UPSD33
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.5V
  • Interface
    I2C, IrDA, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    128kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    36
  • RAM Size
    8K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    4.5V~5.5V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER
  • Number of Bits
    8
  • Core Processor
    8032
  • Peripherals
    LVD, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    8-Bit
  • Program Memory Size
    160KB 160K x 8
  • Connectivity
    I2C, IrDA, SPI, UART/USART
  • Bit Size
    8
  • Data Converter
    A/D 8x10b
  • Access Time
    40 μs
  • Has ADC
    YES
  • DMA Channels
    NO
  • Data Bus Width
    8b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
    NO
  • Number of Timers/Counters
    3
  • Length
    10mm
  • Height Seated (Max)
    1.7mm